Eco-driving – co oznacza pojęcie ekonomicznej jazdy?
Eco-driving w przełożeniu na język polski oznacza ekonomiczną jazdę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim płynne i bezpieczne prowadzenie pojazdu. Jeszcze kilka lat temu eco-driving był odbierany jako technika, która wiąże się z powolną jazdą samochodem. Obecnie zyskuje ona coraz większą popularność. Szczególnie w przypadku firm posiadających własną flotę pojazdów. Niezależne badania potwierdzają, że ekonomiczna jazda pozwala ograniczyć zużycie paliwa o 5-20%. W przypadku firm dysponujących flotami złożonymi z kilkudziesięciu aut takie oszczędności mają niebagatelny wpływ na budżet.
Eco-driving – najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy
Jak jeździć ekonomicznie i oszczędzać paliwo? Przede wszystkim należy stosować się do kilku istotnych wskazówek. Oto 5 najważniejszych zasad, które pozwalają poczuć korzyści wynikające z eco-drvingu.
Zadbaj o stan techniczny pojazdu
Eco-driving jest możliwy tylko wtedy, gdy samochód jest w pełni sprawny. Dlatego nie należy odkładać na później czynności serwisowych jak wymiana oleju czy filtrów. Warto także systematycznie kontrolować zużycie paliwa. Nadmierne spalanie może świadczyć o określonych usterkach jak awaria sondy lambda, termostatu czy wtrysków.
Bardzo duży wpływ na zużycie paliwa, a więc także eco-driving, ma ciśnienie w oponach. Spadek jego wartości o 0,6 bara od zalecanej powoduje wzrost spalania nawet o 4%. Niewłaściwe ciśnienie przyczynia się także do szybszego zużycia (30% niższa żywotność), dłuższej drogi hamowania i większego ryzyka wpadnięcia w poślizg.
Na ekonomiczną jazdę wpływa także czas od momentu uruchomienia auta do ruszenia. Kiedyś panowało przekonanie, że po odpaleniu samochodu należy najpierw rozgrzać silnik. Aktualne badania pozwoliły dojść do zupełnie odwrotnych wniosków. Sami producenci w instrukcji obsługi pojazdów zalecają ruszanie niezwłocznie po uruchomieniu silnika. Rozgrzewanie jednostki napędowej nie pomaga, a nawet szkodzi. Przede wszystkim przyczynia się do większego zużycia paliwa. Syntetyczny olej silnikowy, stosowany obecnie w pojazdach, ma bardzo dobrą lepkość i nie wymaga długotrwałego rozgrzewania. Ponadto jednostka napędowa w trakcie jazdy osiąga optymalną temperaturę dużo szybciej niż na biegu jałowym. Przy zimnym silniku musi być podawana bogatsza mieszanka paliwowa, co powoduje zwiększone spalanie.
W myśl zasad eco-drivingu należy zadbać o usunięcie z pojazdu na przykład nieużywanego bagażnika dachowego, który zwiększa opór powietrza, a tym samym spalanie. Przed podróżą warto także sprawdzić zawartość bagażnika i wyjąć niepotrzebne rzeczy, które zwiększają całkowitą masę pojazdu. One także mają realny wpływ na wartość spalania, a tym samym koszty podróży.
Utrzymuj obroty w optymalnym zakresie
Utrzymanie optymalnych obrotów silnika w czasie jazdy pozwala zmniejszyć obciążenie jednostki napędowej, a tym samym obniżyć spalanie. W tym przypadku zasada jest prosta – im wyższe obciążenie, tym więcej paliwa potrzebuje jednostka napędowa do zdobycia lub utrzymania określonej prędkości. Bardzo ważny jest także moment zmiany biegów. Kiedy najlepiej zmienić przełożenie na wyższe? Nie ma jednej określonej wartości, reguły. Jest to zależne od bardzo wielu czynników – przede wszystkim od charakterystyki rozwijanej mocy oraz wartości tej mocy w odniesieniu do masy pojazdu. Silniki doładowane osiągają swój maksymalny moment obrotowy w niższym zakresie obrotów aniżeli silniki wolnossące, więc optymalny dla zużycia paliwa zakres ich pracy obrotowej jest niższy – zazwyczaj zawiera się pomiędzy 1500-2500 obr/min. Dla silników wolnossących zawiera się zazwyczaj pomiędzy 2000-3000 obr/min.
Bardzo ważną kwestią jest także utrzymanie stałej prędkości jazdy. Dlatego podczas dłuższych tras warto korzystać z tempomatu. Urządzenie utrzymuje stałą prędkość, stabilizuje obroty silnika i tym samym optymalizuje spalanie. Na naszym blogu dostępny jest artykuł, który szczegółowo wyjaśnia, jak działa tempomat aktywny. Warto pamiętać o rozsądnym korzystaniu z tego rozwiązania. Tempomat uruchomiony na prostej, jednostajnej drodze spowoduje niższe spalanie dzięki utrzymaniu stałej prędkości i optymalnych obrotów. W przypadku zróżnicowanej trasy w pagórkowatym terenie nie zapewni takiej efektywności.
Jednym z rozwiązań ograniczających zużycie paliwa jest funkcja wyłączania cylindrów. W trakcie jazdy ze stałą prędkością nominalna moc silnika nie jest wykorzystywana. Jednocześnie zużywane jest paliwo zasilające cylindry. Dlatego konstruktorzy opracowali technologię wyłączania jednego lub kilku cylindrów, w zależności od aktualnego obciążenia jednostki napędowej.
Staraj się jeździć płynnie
Prowadzenie auta zgodnie z zasadami eco-drivingu oznacza przede wszystkim płynną jazdę. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Wymaga od kierowcy uważnej obserwacji pozostałych uczestników ruchu. Zachowanie bezpiecznego odstępu od innych pojazdów pozwala uniknąć konieczności gwałtownego hamowania. Odzyskanie pierwotnej prędkości po gwałtownym hamowaniu wymaga zużycia energii. To przekłada się na większe zużycie paliwa. Istotne jest również dostosowanie prędkości oraz stylu jazdy do panujących warunków, które wynikają z przepisów ruchu drogowego oraz kultury jazdy w danym obszarze. Kierowca w czasie jazdy powinien unikać gwałtownych manewrów. A na takie jest narażony w przypadku zbliżania się do:
- skrzyżowania – baczna obserwacja pozwala uniknąć konieczności gwałtownego hamowania przed pojazdem, który wcześniej znalazł się na skrzyżowaniu,
- sygnalizacji świetlnej – zmniejszenie prędkości pozwala uniknąć gwałtownego hamowania po zmianie światła na żółte,
- przejścia dla pieszych – obserwacja otoczenia p pozwala uniknąć gwałtownego hamowania z powodu wejścia pieszych na przejście..
Nagłe hamowanie w prosty sposób przekłada się na wyższe zużycie paliwa. Jest to szczególnie odczuwalne w przestrzeni miejskiej, gdzie auta często przemieszczają się w korkach. Płynna jazda pozwala zminimalizować także ryzyko spowodowania kolizji drogowej. Ponadto zmniejsza tempo zużycia elementów eksploatacyjnych, jak klocki i tarcze hamulcowe oraz opony.
Przestrzegaj zasad przyspieszania
Co w praktyce oznacza płynne przyspieszanie? Przede wszystkim jak najszybsze osiągnięcie optymalnej prędkości, a następnie utrzymanie jej w miarę możliwości przez całą trasę. W tym przypadku dużą rolę odgrywa prawidłowa technika przyspieszania. Część kierowców stosuje skrajne podejścia, a więc gwałtowne wciskanie pedału gazu lub powolne zwiększanie prędkości. Przynosi to odwrotny efekt w postaci wyższego spalania. Według specjalistów kierowca powinien wciskać pedał gazu do 3/4 jego maksymalnego położenia. Jednocześnie po osiągnięciu opisanego w poprzednim punkcie pułapu obrotów należy jak najszybciej zmienić przełożenie na wyższe.
Hamuj silnikiem
Umiejętne hamowanie silnikiem zmniejsza zużycie paliwa. Ponadto wydłuża żywotność klocków i tarcz hamulcowych. Hamowanie silnikiem zaczyna się w chwili, gdy kierowca zdejmie nogę z gazu bez wciskania sprzęgła. W tym momencie zostaje zamknięta przepustnica. Jednostka napędowa nie otrzymuje paliwa i jest napędzana jedynie przez energię, jaką wytwarzają obracające się koła. Silnik pracuje w taki sposób aż do momentu, gdy obroty nie spadną do poziomu obrotów biegu jałowego. Aby do tego nie dopuścić, kierowca powinien zredukować bieg.
Nieprawdziwa jest teoria, że podczas jazdy na luzie pojazd spala mniej niż w czasie hamowania silnikiem. Ta zasada sprawdzała się w silnikach dwusuwowych, w których paliwo spełniało także funkcję smarującą. W ich przypadku hamowanie silnikiem mogło być szkodliwe. We współczesnych autach dużo korzystniejsze jest hamowanie według opisanego wyżej schematu.
Wzorem ekologicznego hamowania silnikiem są auta hybrydowe. W przypadku normalnego hamowania wciśnięcie pedału hamulca powoduje zaciśnięcie zacisków hamulcowych na tarczach. To generuje tarcie i spowalnia koła. W procesie tym powstaje energia kinetyczna, która rozprasza się w postaci ciepła. W autach hybrydowych wykorzystuje się hamowanie odzyskowe. To proces, w którym niewykorzystana energia uwalniana podczas hamowania jest odzyskiwana i wykorzystywana do uzupełnienia energii w akumulatorze litowym. Energia kinetyczna jest przekształcana na energię elektryczną. W takiej formie powraca do akumulatora, co umożliwia jej późniejsze wykorzystanie.
Eco-driving – jakie korzyści przynosi ekonomiczna jazda?
Ekonomiczna jazda może przynieść kierowcy wiele korzyści:
- Zmniejszenie zużycia paliwa
Średnie oszczędności przy stosowaniu zasad eco-drivingu mogą wynosić ok. 10%. W przypadku doświadczonych kierowców sięgają nawet 20%.
- Redukcja emisji spalin
Mniejsze zużycie paliwa w prosty sposób przekłada się na spadek emisji spalin. Dodatkowo podczas jazdy zgodnie z zasadami eco-drivingu znacząco ogranicza się emisję hałasu. Jest to bardzo istotne w kontekście stale rosnącej liczby aut na naszych drogach.
- Zmniejszenie ryzyka kolizji i wypadku
Ekonomiczna jazda jest z zasady bezpieczniejsza. W efekcie zmniejsza prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub uczestnictwa w kolizji drogowej. Dobry stan techniczny pojazdu i uważna obserwacja sytuacji na drodze pozwala w porę dostrzec zagrożenie i go uniknąć.
- Zachowanie optymalnego stanu technicznego auta
Ekonomiczna jazda powoduje, że poszczególne podzespoły pojazdu zużywają się dużo wolniej. To poprawia bezpieczeństwo, pozwala obniżyć koszty eksploatacji i podnosi wartość auta.
- Podniesienie komfortu jazdy
Jazda pasywna z zachowaniem bezpiecznych odległości pomiędzy pojazdami oraz uważna obserwacja drogi nie powoduje uczucia zmęczenia i pozwala na dłuższą jazdę z zachowaniem pełnej koncentracji.
- Zachowanie dynamiki jazdy
Prowadzenie pojazdu zgodnie z zasadami eco-drivingu nie musi być flegmatyczne czy ospałe. Można połączyć dynamiczną jazdę, oszczędność paliwa i bezpieczeństwo. Wymaga to jednak ćwiczeń oraz wyeliminowania złych nawyków.
Eco-driving, czyli jazda ekonomiczna, to prosty sposób na zmniejszenie zużycia paliwa oraz wydłużenie żywotności poszczególnych podzespołów w pojeździe. Jednocześnie jazda pasywna przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia poziomu hałasu w zatłoczonych miastach. Z pewnością warto zacząć stosować zasady eco-drivingu nie tylko dla dobra własnego portfela, ale także środowiska naturalnego.